OCT - Optická koherentní tomografie
Optická koherentní tomografi e (zkr. OCT z angl. Optical Coherence Tomography) představuje jednu z nejmodernějších a vysoce přínosných vyšetřovacích zobrazovacích metod pro detailní vyšetření zadních a předních struktur oka (sítnice, optický nerv, rohovka).
Výsledkem vyšetření pomocí speciálního optického OCT přístroje jsou obrazové OCT tomogramy – řezy strukturou oka, obdobné jako například u vyšetření klasickým ultrazvukem, počítačovou tomografi í (CT) či magnetickou rezonancí. Oproti tomu však OCT přístroj dosahuje vysokého prostorového rozlišení detailů tkáně v řádu jednotek μm (10-6 m, což je cca 10x až 20x méně, než je průměr lidského vlasu). Vzhledem k fyzikálním vlastnostem lidského oka se metoda OCT hodí právě pro včasnou diagnostiku v očním lékařství.
Jak mi může vyšetření na OCT pomoci?
Lékař může díky výsledkům vyšetření na OCT daleko dříve a přesněji diagnostikovat některá onemocnění oka a monitorovat průběh léčby či terapeutického zákroku. Pokud podstoupíte vyšetření na OCT včas, zvýšíte tím šanci na úspěšnost případné léčby a minimalizujete riziko vnějších projevů onemocnění.